پایگاه درحال تغییرات است.

دولت را ملزم به قرنطینه کنید، در نامه مدیران ادوار بیمه سلامت به رییس مجلس مطرح شد

 | تاریخ ارسال: 1399/1/11 | 
متن کامل نامه مدیران ادوار سازمان بیمه سلامت ایران به رئیس مجلس

به‌نام خدا

جناب آقای دکتر علی لاریجانی
 رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام واحترام

در آغاز لازم می‌دانیم سال جدید و اعیاد شعبانیه را خدمت حضرتعالی تبریک عرض نماییم. باستحضار می‌رساند آنچه ما مدیران ادوار سازمان بیمه سلامت ایران را ملزم به نگارش این مکتوبه نمود، احساس مسئولیت به سلامت مردم، مصالح نظام وانقلاب ومنافع ملی کشور است.

شرایط همه‌گیری موجود در انتشار ویروس مرموز کرونا که موجب مشکلات عدیده در سلامت مردم در عرصه بین‌الملل ونگرانی‌های حوزه‌های حکمرانی در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گردیده است، شرایط مناسبات بین‌المللی را تحت‌الشعاع خود قرار داده واختلالات جدی را در کارکردهای حوزه‌های یاد شده شاهد هستیم.

شرایط کشور ما نیز متاثر از این ویروس علیرغم زحمات وتلاش‌های درخور تحسین نظام ارائه خدمات سلامت و تقدیر از جانفشانی‌ها وایثار ارائه‌کنندگان خدمات سلامت، نیازمند تدابیر ویژه‌ای است که اگر فکر عاجل برای آن نشود ممکن است مداخلات دیرهنگام علاوه بر نداشتن کارآیی منجر به اتلاف منابع نیز گردد.

مهم‌ترین اقدام در شرایط اپیدمی یک بیماری مسری قطع فوری زنجیره انتقال عامل بیماری است که برای مدیریت آن بر اساس نظام مراقبت مکلف هستیم از طریق شناسایی، تشخیص به‌موقع، مداخله بهنگام، ثبت وجمع‌آوری درست داده‌ها، پردازش وتحلیل وگزارش‌دهی اطلاعات شرایط تصمیم‌گیری را برای اتخاذ راهبردهای کلیدی واثربخش فراهم آوریم.

بدون شک دقت، صحت و سرعت در فرآیند تصمیم‌گیری برای کارآمدتر نمودن اقدامات بسیار استراتژیک وکلیدی است وتعلل در این مسیر می‌تواند خسارات غیرقابل جبران و بحرانی را به همراه داشته باشد. تجربه کشورهای چین ، انگلستان، ایتالیا، اسپانیا حاکی از اتخاذ تدابیر علمی و قاطع در کنترل به منظور قطع زنجیره انتقال است. در این کشورها به ترتیب با ١٠، ١٠٠، ١٧٠ و٢٠٠ مورد فوتی اقدام عاجل وقاطع برای اجرای قرنطینه همگانی والزام و اجبار در حضور مردم در منازل اجرایی شد.

در کشور ما نیز شواهد و قرائنی وجود دارد که می‌بایست پس از اپیدمی آنفلوانزای N1H1 تمهیداتی برای تقویت نظام مراقبت و اقدامات بین‌بخشی در حمایت از نظام سلامت و تدوین سازوکار مناسب برای مقابله صورت می‌گرفت.
لیکن پس از ورود ویروس به کشور متاسفانه تصمیمات متخذه از کارآیی لازم برخوردار نبود و یا نتوانسته بر قطع زنجیره انتقال اثرات لازم را داشته باشد.

 ازاین‌رو باتوجه به شواهد علمی وتجارب موجود، طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور محترم ورئیس ستاد بحران ملی کرونا درخواست نمودیم بر اساس شواهد وقرائن علمی نسبت به قرنطینه افراد در منزل اقدامی عاجل بدون فوت وقت بفرمایند که نتیجه آن محدودسازی تردد در محدوده استان‌ها بوده است و این اقدام خوب به هیچ عنوان اثربخشی لازم را در قطع زنجیره انتقال نداشته بلکه می‌تواند موجب اتلاف زمان شود.

با عنایت به محدودیت‌های اقتصادی و لزوم تمشیت و مدیریت هوشمندانه به وضعیت اقتصادی جامعه امروز بیش از هر زمان باید توجه به بالا بودن کارآیی واثربخشی اقدامات در حداقل زمان نمود تا تاب‌آوری اجتماعی و اقتصادی بتواند شرایط موجود را بدون کوچک‌ترین تنش و با بالاترین حمایت جامعه مدیریت نمود. پرواضح است در این شرایط سرمایه اجتماعی بالاترین دارایی نظام حکمرانی در ایجاد ضمانت‌هایی است که به تسهیل در حوزه اجرایی خواهد شد.

لذا استدعای عاجل داریم به هر طریق که مورد صلاحدید است در حداقل زمان ممکن با ابلاغ مصوبه‌ای حمایتی، دولت را ملزم به قرنطینه نمودن مردم در منزل نموده تا با تقویت نظام مراقبت فعال، زنجیره انتقال در حداقل زمان ممکن قطع شده واز فرسایشی شدن زمان در گیری کشور، مردم و حوزه اجرایی با اثرات مخرب این ویروس در سلامت جامعه واختلال در حوزه اقتصادی اجتماعی رهایی یابد.

قبلا از تسریع در اوامر اثرگذاری که خواهید فرمود کمال تشکر را داریم.

مدیران عامل ادوار سازمان بیمه سلامت ایران

دکتر احمدخالق نژاد طبری
دکتر محمد رضا واعظ مهدوی
دکتر سید ابوالقاسم موسوی
دکتر صادق رجایی
دکتر محمد سعید کارآموز
دکتر رحمت اله حافظی
مهندس سیدعبدالله عمادی
دکتر محمد جواد کبیر


دفعات مشاهده: 526 بار   |   دفعات چاپ: 61 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

پیوند‌ها

خلاصه مباحث علمی


مقدمه‌ای برای سنجش و ارتقاء عدالت در کشور

دکتر محمدرضا واعظ مهدوی

دریافت فایل


پیرامون سلامت اجتماعی

دکتر ابوالقاسم پوررضا

دریافت فایل

پرسش و پاسخ

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 448 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 2 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 1405282 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 473 بازدید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Health Economics Association