پایگاه درحال تغییرات است.

علل تاخیر در اعلام تعرفه های پزشکی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۱۳ | 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شهرام توفیقی سخنگوی انجمن علمی اقتصاد سلامت درباره تاخیر در اعلام تعرفه های پزشکی گفت: برای اینکه بیماران تکلیف خود را بدانند، تعرفه های پزشکی باید هر سال بازنگری شوند.

از علل مهم این تاخیر، توافق نکردن طرف های مسئول این امور بر سر تعرفه هاست و از آنجایی که منابع مالی باید متناسب با برنامه های وزارت بهداشت و عاملی به اسم سهم وزارت بهداشت در اعلام تعرفه ها نقش دارد تعارض بین این سه گزینه فرصت تنظیم تعرفه ها را نمی دهد.

خوش زبان، کارشناس سلامت و عضو انجمن زیست مواد دندانی گفت: در اصل پدیده تاخیر برای بخش دولتی مضر هست، بخش دولتی باید بر اساس تعرفه خدمات و تامین منابع مالی کند. این اختلاف تعرفه ها با سال های قبل، همچنین افزایش هایی که پیدا می کند، بخاطر خرید خدمتی که خود بیمارستان ها و مراکز دولتی از منابع خارج منابع دولتی باید انجام دهند یک سری واکنش های دفاعی در بخش ارائه دهنده سرویس  وتجهیزات ایجاد می کند که شرکت ها را به بخش ارائه محصولات با کیفیت پایین سوق می دهد تا بتواند امورات شرکت خود را بگذراند و بخش دولتی را نیز از دست ندهد.

وی افزود: مهمترین معضلی که در ارائه تعرفه ها وجود دارد اعلام آن اگر بنا نیست تعرفه ها در سال بعد تغییر کند بایددر اسفند هر سال اعلام گردد. ولی متاسفانه در خرداد یا تیرماه تغییرات تعرفه ای ایجاد می شود بخش دولتی می تواند این برنامه را اعمال کند اما بخش خصوصی امکان برگرداندن اختلاف را ندارد، این تاخیر واکنش تخریبی دارد و یکی از مضرات بزرگی است که ضرر اصلی به مردم می رسد.

سعید ابروتن، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ارتباط تلفنی گفت: تاخیر اعلام تعرفه ها تبعات مختلفی از جمله سردرگمی در بخش های خصوصی و مطب ها و بیمارستان ها و بخش دولتی دارد. وی افزود: مراکز دولتی هم نمی توانند این تغییر تعرفه را از بیمه دریافت کنند. وی افزود: کمبود بودجه و افزایش نرخ تعرفه ها سبب این تاخیر شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در ادامه گفت: بهتر است تعرفه ها قبل از سال و در اسفندماه اعمال شود چون تبعات زیادی دارد اما هرسال این تغییرات دیر اعمال می شود.

ابروتن در ادامه گفت: خدمات نظام سلامت باید متناسب با قیمت تمام شده واقعی باشد، پرداخت هزینه های سلامت به مردم فشار نیاورد.

توفیقی سخنگوی انجمن علمی اقتصاد سلامت گفت: نداشتن بودجه به معنای عمل نکردن بر تعهدات نیست اما سازمان نظام سلامت پیشنهاد می دهد ولی برای تصویب بودجه محدودیت وجود دارد.

خوش زبان در ادامه گفت: اگر در مقوله تاخیر در تعرفه ها کمیسیون بهداشت مجلس به صورت فعال وارد شود و وزارت تعاون و وزارت بهداشت مطابق با ضوابط آئین نامه رفتار کنند تعرفه ها با تاخیر اعلام نمی شود، تعرفه ها اسفندماه هر سال اعلام می گردد و اول فروردین هر سال مراکز بهداشتی به این تغییر آگاهی پیدا می کنند.

توفیقی گفت: براساس سیاست های مشخص شده برای بیماری های مختلف باید تعرفه مشخص شود. برای خدمات سلامت باید چهارچوبی برای تامین بودجه مشخص شود، اگر وزارت بهداشت، وزارت تعاون، سازمان بیمه به نتیجه مشترکی برای کاهش یا افزایش تعرفه ها رسیدند،  تغییرات تعرفه ها اعمال می گردد.

خوش زبان در ادامه افزود: ابزارهای مناسبی برای این کار داریم اما همکاری در این زمینه کم است، باید وزارت بهداشت، وزارت رفاه و شورای عالی بیمه همکاری بیشتری برای اعلام تعرفه ها داشته باشند.

توفیقی گفت: افزایش قیمت مواد و تجهیزات پزشکی تابع بازار آزاد است و این افزایش نرخ به دست دولت نیست، قبل از پایان سال کار اعلام تعرفه ها انجام نمی شود اما تا اواخر فروردین امکان اعلام تعرفه وجود دارد، که به علت ابلاغ بودجه در پایان سال این امر اتفاق می افتد.

ابروتن گفت: تعرفه باید درگیر تصویب بودجه نباشد همه باید پکیچ ها را زودتر از اسفند تحویل بدهند تا تعرفه ها تصویب شود که تبعات تاخیر تعرفه برای سرمایه گذاری به وجود نیاید و شورای عالی سلامت باید تعرفه ها را زودتر تصویب کند.

دکتر خوش زبان گفت: هر چقدر تعرفه خصوصی و دولتی اختلاف داشته باشند بیمه ها نمی توانند پوشش کافی بدهند و بیمار متضرر خواهد شد. وی افزود: تورم می تواند تعرفه ها را متاثر کند اما با برنامه ریزی های حمایتی دولت این تورم در افزایش تعرفه ها کنترل شدنی است.

توفیقی گفت: صرف اینکه تورم افزایش پیدا کند مهم نیست آیا این افزایش تورم منجر شده که مردم پرداخت از جیب بیشتری داشته باشند یا دسترسی اشان به خدمات کمتر باشد چون بقیه را دولت باید از محل یارانه ها پرداخت کند.

خوش زبان گفت: در قسمت تعرفه های دندانپزشکی اگر مسئولین نگرشی را نسبت به مراکز بهداشتی و خدماتی داشته باشند معمولا میزان آسیب و هزینه کرد مردم کاهش پیدا می کند.

درمان های دندانپزشکی منوط به کیفیت درمان است، اگر خدمات پایه عملیاتی شود علاوه براینکه درآمد دولت بالاتر می رود افراد فعال در حوزه از کارانه های بهتری برخوردار می شوند و مردم هزینه های کمتری پرداخت می کنند.

ابروتن گفت: اگر منابع مشکل نداشته باشند وزارت بهداشت اولویت بندی کند و بودجه کافی ارائه شودخدمات خوب ارائه خواهند شد. او گفت: در مورد تعرفه های دندانپزشکی باید وزارت بهداشت، نظام پزشکی و رفاه به توافق برسند.

دفعات مشاهده: 2111 بار   |   دفعات چاپ: 144 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

پیوند‌ها

خلاصه مباحث علمی


مقدمه‌ای برای سنجش و ارتقاء عدالت در کشور

دکتر محمدرضا واعظ مهدوی

دریافت فایل


پیرامون سلامت اجتماعی

دکتر ابوالقاسم پوررضا

دریافت فایل

پرسش و پاسخ

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 435 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 6 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 1228355 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 905 بازدید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Health Economics Association