پایگاه درحال تغییرات است.

دکتر راغفر: انتشار اوراق مشارکت برای بیمه سلامت راهکار مناسبی نیست

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۶/۱۰ | 

به نقل از سپید آنلاین: دکترحسین راغفر، عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران، اقدام دولت برای تسویه بدهی بیمه‌ها از طریق فروش اوراق مشارکت را به هیچ وجه مناسب ندانست و گفت: «این اقدام به معنای فروش بدهی صندوق‌هاست. با این اقدام باید بدهی کنونی را با بهره جذابی که بالاتر از نرخ بهره بانکی باشد، به فروش برسانند که باید گفت این بدهی را به دولت بعدی منتقل خواهند کرد.»

وی در گفت‌وگو با سپیدآنلاین ضمن بیان این مطلب گفت: «اگر چه از استقبال مردم از اوراق مشارکت به شدت تردید دارم اما حتی اگر این موضوع تحقق پیدا کند به معنای این است که صندوق‌هایی که اکنون با بحران مالی جدی روبه‌رو هستند باید همین وجوه و بدهی‌ها را در آینده با نرخ بهره بالاتری بپردازند. این موضوع سبب می‌شود که نه تنها بحران صندوق‌های بیمه عمیق‌تر شود و ورشکستگی آنها شتاب بیشتری بگیرد، بلکه این بدهی را به دولت بعدی منتقل خواهند کرد که در ادبیات اقتصاد با عنوان گروگان‌گیری دولت بعدی شناخته می‌شود.»
وی ادامه داد: «در گام اول باید بررسی شود که چرا این حجم از بدهی‌ها به وجود آمده و همان ابتدا چه منابعی برای این صندوق دیده شده و بعد چرا آن منابع تحقق پیدا نکرده است؟ آیا این حجم عظیم بدهی، تنها به دلیل عملیات بیمه‌ای بوده یا هزینه‌های بالای اداری و سرباری و... بر آن بار شده است؟ آیا این منابع در جای درستی هزینه‌ شده و... تا این موضوعات شفاف نشود، هر چه هم در بیمه سلامت هزینه شود، نتیجه مطلوب را نخواهد داشت.»
راغفر گفت: «عجیب است که برای یک سازمان بیمه‌ای که کوچکترین منبع درآمدی ندارد، اوراق مشارکت با سود تضمینی تعریف شده است. واقعا در سال‌های آینده اصل این پول و سود آن از چه محلی تامین خواهد شد؟»
وی تاکید کرد: «اوراق مشارکت به معنای این است که دولت منابعی را قرض بگیرد و با نرخ سودی همراه با اصل آن که امروز بدهکار است پرداخت کند. بنابراین امروز این رقم از منابع عمومی تامین می‌شود اما از آنجا که قرار نیست اصل و سود از درآمد مالیاتی و یا فروش نفت بازپرداخت شود، باید بدانیم تامین این بدهی‌ها و سود آن از چه محلی تعریف شده است.»
کارشناس ارشد اقتصاد درباره راهکارهای برون‌رفت از مشکلات نظام سلامت، گفت: «نظام کنونی مدیریت منابع مالی در بخش سلامت کشور غلط است و باید از دست پزشکان خارج شود و در اختیار کسانی قرار گیرد که صاحب تخصص هستند. ضمن اینکه باید بازنگری جدی در شیوه تامین مالی نظام سلامت کشور صورت بگیرد و منابعی که صرف بخش سلامت می‌شود با یک منطق مناسب‌تری صورت گیرد.»

                                           AWT IMAGE


دفعات مشاهده: 3116 بار   |   دفعات چاپ: 192 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

پیوند‌ها

خلاصه مباحث علمی


مقدمه‌ای برای سنجش و ارتقاء عدالت در کشور

دکتر محمدرضا واعظ مهدوی

دریافت فایل


پیرامون سلامت اجتماعی

دکتر ابوالقاسم پوررضا

دریافت فایل

پرسش و پاسخ

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 432 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 5 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 1183967 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 178 بازدید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Iranian Health Economics Association